Kas 13, 2016
5226 Views
4 0

Yılmaz Odabaşı Hayatı

Written by

Zaman su gibi akıp gidiyor. Geçen zamana dur demek imkansız. Yıllar geçtikçe insanlar yaşlanıyor hayat daha bir hızlı akıyor. Günlük yaşamımızda hayatımızı kolaylaştırmak adına bir çok adımlar atılıyor. Fakat her ne kadar teknoloji gelişse ve hayatımızda bir çok şey eskiye oranla daha kolay olsa da değişmeyen bir şey var; o da zihniyet. İnsanların  kafa yapılarını değiştirmek çok zor. Şairimizin hayatını yazacağım ama onun öncesinde yazmak istediğim ve anlatmak istediğim birkaç şey var. Bu site sayesinde bir çok şair hakkında bilgi sahibi oldum.  Ve  şairlerin hayatını yazarken sürekli olarak takılıp kaldığım ve beni rahatsız eden bir şey var. Hangi şairin hayatını yazarsam yazayım hep yolu ya hapse düşüyor ya da mahkeme koridorlarına.  Bunun sebebi şairler duyarlı insanlar haksızlığa gelemiyorlar ve bunu yazıların da belirtiyorlar. Tepedekiler sizin düşüncenizin bir önemi yok diyorlar  ve size ellerinden gelen kötülüğü yapıyorlar. Siz düşünen insansınız ya, sormak, sorgulamak, onlara göre yanlış.Bu yüzden Necip Fazıl Kısakürek, Sabahattin Ali,  Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Hasan Hüseyin Korkmazgil ve hayatını yazacağımız Yılmaz Odabaşı gibi bir çok şair düşünceleri yüzünden hapiste yatmışlardır. Lütfen şairlere iyi davranın… Onları anlamaya çalışın.

 

YILMAZ ODABAŞI HAYATI

Yılmaz Odabaşı 15 Ağustos 1962 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Günümüz şairlerinden olan Yılmaz Odabaşı, şairlik ve yazarlığının dışında aynı zamanda  bir gazetecidir. Şair ilk öğrenimini Diyarbakır, Kayseri, Ankara ve Gaziantep gibi çeşitli illerde tamamlamıştır. Lise öğrenimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı. Ülkemizin zor zamanlar geçirdiği 1970’li yılların sonlarına bir çok öğrenci eylemlerinde aktif olarak rol almıştır. 80 darbesinin olduğu yılda İzmir de Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken tutuklandı ve 1 yıl askeri cezaevinde yatmıştır. Hapisten çıktıktan sonra bir çok dergi de yazılar yazmıştır.  1984 yılında şiir kitabı toplatılmıştır. 1 yıl sonra yani 1985  yılında toplatılan şiir kitabını  tekrar yazmış ve yayımlatmıştır.

Yılmaz Odabaşı, 80 kuşağının özgün, sevilen ve yaygın okunan şairlerinin başında yer aldı. Şiirleri en çok bestelenen bir şair olarak da anıldı. Ahmed Arif’in epik ve dağlı sesi ile Attila İlhan’ın kentli lirizminin birleşimi sayılabilecek yalın ama imgesel yoğunluklu şiirleri, 1980’lerden 2000’li yıllara dek genç kuşak şiir okurları üzerinde büyük bir etki oluşturdu.

Yılmaz Odabaşı da düşünceleri ve yazdıkları nedeniyle bir çok kez cezaevine girmiştir.  Yılmaz Odabaşı, 1991 ve 96’da iki kez Adana Altın Koza Film Öyküsü Ödülü’nü,92’de Petrol-İş Sendikası Şiir Yarışması 2.’lik ödülünü ve Cahit Sıtkı Tarancı şiir ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca 1994’te Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “Yılın Gazetecisi” ödülünü, 1995’te Sabri “Altınel Şiir Ödülü”‘nü, 1999’da Orhon Murat Arıburnu Şiir Özel Ödülü’nü, 1991 ve 99’da İki kez Human Rght Watch (New york) “baskıya karşı cearet” ödülü, 1996’DA PEN Onat Kutlar Film Öyküsü ödülü ve İsveç PEN onur ödülünü de kazanmıştır.

2000 yılında Ey Hayat adlı şiir kitabı yayınlandı. Ey Hayat, sanatçı Onur Akın’ın albümüne de ad verdi. Bir süre Ahmet Kaya ile çalışan Odabaşı’nın kırk kadar şiiri başta Ahmet Kaya olmak üzere (Yakarım Geceleri, Diyarbakır Hasreti , Dağlarda Ölmek İsterim gibi şarkılar), Onur Akın, Edip Akbayram, Grup Yorum, İlkay Akkaya, Ferhat Tunç, Metin Yılmaz, Sevcan Orhan, Suavi, Hayko Cepkin, Cevdet Bağca gibi sanatçılar tarafından yorumlandı.

Şiirleri Farsça, İngilizçe, Almanca, Fransızca, Kürtçe gibi pek çok dile çevrildi. Şiirlerinin İngilizce çevirilerinden oluşan “Everything But You” adlı şiir kitabı, Munster Literature Centre adlı yayın kurumu tarafından (Avrupa Konseyi sponsorluğunda) yayınlandı. 2015 yılında şiirlerinden yapılmış bir seçkiden oluşan kitabı ise İran Tahran’da yayınlandı

Şair hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız;

Şairin  kendi web sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Ya da twitter hesabı üzerinden takip etmek isterseniz buraya tıklayınız.

 

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler