Ağu 25, 2015
11266 Views
4 1

Yattığım Kaya – Necip Fazıl Kısakürek

Written by

YATTIĞIM KAYA ŞİİRİ- NECİP FAZIL KISAKÜREK

Necip Fazıl Kısakürek’in de diğer şairler gibi ömrü mahkeme koridorlarına uğramıştır. Şairdir bu adamlar lafın da sözün de kelamında ustasıdırlar.Kaç kez davanın hakimi değiştirilir. Necip Fazıl’ın söylediklerinden etkilenirler çünkü. Bir gün şeriatçı olduğu iddiasıyla hakim karşısına çıkarılır. Hakim de kadındır. Necip Fazıl anlatmaya başlar kendisine yapılanları öyle ustalıkla ve şairane bir dille anlatır ki. Kadın hakim Necip Fazıl’ın anlatıklarını dinledikten sonra ağlamaya başlar. Ve Necip Fazıl işte der “Şeriatın bir sırrı daha tecelli etti. Kadından ceza hakimi olmaz. ” şair olmak edebiyattan anlamak sizi söz sanatında usta yapar.

Bir başka şair Can Yücel o da bir gün hakim karşısına çıkarılır. Bir devlet büyüğüne devlet erkanına göt demiştir. Bundan dolayı hakim karşısına çıkarılır. Tabi Can Yücel bu mahkemeye çıkarda sözlüğünü almaz mı yanına. Koltuğunun altında TDK sözlüğünü yerleştirmiş öyle çıkmış hakim karşına. Hakim sormuş ” Falanca devlet büyüğüne, göt demişsiniz doğru mudur diye? ”

Can Yücel peki der hakim bey. Sizden şu TDK sözlüğünü almanızı istiyorum der. Hakim sözlüğü alır. Can Yücel devam eder p harfi açıp “popo” diye bir kelime var mı bakar mısınız der.Hakim sözlüğü açar p harfini açar sonuna kadar bakar fakat popo diye bir kelime bulamaz. Can Yücel  ” bulamadınız demi ” der. Hakim evet bulamadım der. İşte Hakim bey der bu ülkede göte göt denir demiş. Hakim de Can Yücel’in beratine karar verir. Can Yücel altta kalır mı hiç.. Yenilgiyi kabullenemez Necip Fazıl da Can Yücel’de … Lafı fazla uzatmadan Necip Fazıl’ın Yattığım Kaya adlı şiirini paylaşalım sizlerle..

YATTIĞIM KAYA

Bu akşam o kadar durgun ki sular
Gömül benim gibi kedere diyor.
İçimde maziden kalma duygular
Ağla geri gelmez günlere diyor.

Ey gönül, gidenden ümidini kes!
Kaçan bir hayale benziyor herkes,
Sanki kulağıma gaipten bir ses
Buluşmalar kaldı mahşere diyor.

Enginden engine koşarken rüzgar,
Bende bir yolculuk heyecanı var…
Yattığım kayaya çarpan dalgalar
Çıkıver bir sonsuz sefere diyor.

Necip Fazıl Kısakürek

 

yattigim_kaya

Article Categories:
Genel
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler