Şub 26, 2016
5671 Views
0 0

Rıfat Ilgaz Hayatı

Written by

RIFAT ILGAZ HAYATI

Rıfat Ilgaz 7 Mayıs 1911 yılında Kastamonu’da doğmuş ve  7 Temmuz 1993 yılında 82 yaşındayken İstanbul’da hayata gözlerini kapatmıştır.Rıfat Ilgaz 82 yıllık yaşamına bir çok eser sığdırmıştır. O roman, oyun, öykü yazarlığı ve şairlik yapmıştır. Onun sanatı gerçekler üzerine kurulmuştur. Onun sanat felsefesi gerçeklik üzerine kurulmuştur.Nitekim eserlerinde de toplumcu, gerçekçi bir akım olduğunu görürsünüz. Rıfat Ilgaz hepimizin 7’den 70 katıla katıla gülerek izlediğimiz Hababam Sınıfı’nın da yazarıdır. Hababam Sınıfı romanı sayesinde herkes tarafından tanındı. Rıfat Ilgaz’ın da ömrü bir çok şair ve yazarın olduğuğu gibi bir dönem mahkeme koridorlarına ve hapishanelere düşmüştür. Rıfat Ilgaz oldukça üretken bir insandı. O şiirden mizah öykülerine, romandan çocuk kitaplarına kadar bir çok alanda çeşitli eserler verdi. Bir dönem  yasaklı kitaplar listesinde bulunan Karartma Geceleri adlı kitabı aradan yıllar geçip tarihler 2004 yılını gösterdiği zaman bu kitabın değeri anlaşılmış ve 100 Temel Eser arasına girmiştir.

Hayatı 

Rıfat Ilgaz 7 çocuklu bir ailenin 7. çocuğudur.Rıfat Ilgaz’ın doğum tarihi kimliğinde  7 Mayıs yazmaktadır fakat şairin doğum tarihi bu değildir ve tam olarak ne zaman  olduğu bilinememektedir.Annesinin ifadesine göre şair doğduğunda çok kar vardır.Rıfat Ilgaz lise öğrenimini bugünkü adıyla Kastamonu Öğretmen Okulu ‘nda yapmıştır. Mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde öğretmenlik yapmış ardından askere girmiştir.Askerden döndükten sonra 1936 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümüne girdi ve 2 yıl sonra mezun oldu.Daha sonra Adapazarı’na atanır fakat şair vereme yakalandığından dolayı görevine başlayamadan tekrar İstanbul’a dönmek zorunda kalır.

2.Dünya Savaşı onun eserlerini de etkileyecek ve o döneme ait eserleri incelendiği zaman savaşın etkileri hissedilmektedir.

1944 yılında mahkeme koridorlarıyla ve hapishaneyle tanıştı. 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapishane de sağlığı iyice bozulmuştu hapishaneden çıktıktan sonra bir süre Heybeli ada Sanatoryum’unda tedavi gördü.Daha sonra bir öğretmenliğe tekrar döndü fakat bu fazla uzun sürmedi öğretmenlik hakkını 1947 yılında  tamamen kaybetti.

Rıfat Ilgaz ömrünü yazarak geçirmiş ve sürekli olarak yazdığı kitaplar toplatılmış, yazıları yüzünden bir çok tehditler almış. Hepimizin severek izlediği Hababam Sınıfı filmi dahi sansür engeline takılmış daha sonra senaryo da oynamalar yapılarak sansürden geçilmesi sağlanmıştır.

Rıfat Ilgaz memleketini çok sevdiğinden dolayı soyadı kanunuyla kendi isteği doğrultusunda memleketinin dağlarının ismi soyad olarak kullanmaya başlamıştır.

Rıfat Ilgaz, Sivas’taki Madımak olayın da ölen yakın arkadaşı Asım Bezirci’ye çok üzülmüştür. Arkadaşının ölümünden 5 gün sonra yani 7 Temmuz 1993’te evinde vefat etti. Mezarı ise Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yakın arkadaşı Asım Bezirci’nin yanındadır.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Comments to Rıfat Ilgaz Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler