Eyl 12, 2015
4023 Views
4 0

Özdemir Asaf Hayatı

Written by

ÖZDEMİR ASAF HAYATI

Özdemir Asaf 11 Haziran 1923 tarihin de  Ankara’da doğdu.Cumhuriyet döneminin en iyi şairlerinden bir tanesidir.Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devlet’in kurucularındandır.Şura-yı Devleti açıklamamız gerekirse bugün ki Yargıtay’a denk gelen en yüksek yargı kurumudur.Babası öldüğü yıl 1930, Galatasaray Lisesi’ne girdi.Daha sonra takvimler 1941 yılını gösterdiğinde 11.sınıfta girdiği bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi’ne geçti. Buradan 1 yıl sonra yani 1942 yılında mezun oldu.Hukuk Fakültesi’ne , İktisat Fakültesi’ne 3.sınıfa kadar ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi’ne devam etti.O tarihlerde yayınlanan Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışmış ve çeviriler yapmıştır.

Onun en meşhur şiirlerinden birisi olan “Lavinia” şiirini Can Gürzap  yorumuyla dinleyelim. Sonra Özdemir Asaf’ın hayatını anlatmaya devam edelim.

İlk yazısı Servet-i Fünun dergisinde yayınlanır. Aslında Servet-i Fünun dergisi  bir bilim dergisidir. Recaizade Mahmud Ekrem’in Mekteb-i Mülkiye’den(Mekteb-i Mülkiye : Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin tarihsel ismidir.) öğrencisi Ahmet İhsan Tokgöz tarafından 1891’de çıkarılmaya başlanır. Recaizade Mahmud Ekrem bu dergiyi bir edebiyat dergisi haline getirmek için Ahmet İhsan ile anlaşır. Galatasaray Lisesi’nden öğrencisi olan Tevfik Fikret’in derginin edebiyat bölümü başyazarlığı görevine getirilmesini sağlar.Böyle bu dergi zamanla edebiyat dergisi olur.Tarih 1951 yılını gösterdiğinde  Özdemir Asaf Sanat Basımevi’ni kurdu ve kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımladı. 1962’de Mehmet Ali Aybar öncülüğünde kurulan Temel Hakları Yaşatma  Derneği’nin kurucularından oldu.

Mehmet Ali Aybar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse de kendisi  Türk sosyalist hareketinin önde gelen isimlerinden, kapatılan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) eski lideri ve Sosyalist Devrim Partisi’nin (SDP) kurucu genel başkanıdır.

28 Ocak 1981’de hayata veda eden Özdemir Asaf ardında bizlere bir sürü şiirler bırakmıştır.Onun ilk eşi Sebahat Selma Tezakırı’dan Seda isimli bir kızı , ikinci eşi Yıldız Moran’dan ise Gün,  Olgun ve Etkin adına üç oğlu vardır. Yani toplamda 4 çocuğu vardır.

Bu arada bu yazıda şuna da değinmeden geçemeyeceğim.Özdemir Asaf’ın hep gizlediği  ve şiirindeki o meşhur Lavinia’nın Mevhibe Beyat olduğu rivayet edilmektedir.İnternetten fotoğraflarına baktığımda gerçekten Özdemir Asaf’ın aşık  olduğu kadar güzelmiş.

Özdmir Asaf’ın  eserlerine bakalım.

Eserleri

 • Dünya Kaçtı Gözüme – 1955
 • Sen Sen Sen – 1956
 • Bir Kapı Önünde – 1957
 • Yumuşaklıklar Değil – 1962
 • Nasılsın – 1970
 • Çiçekleri Yemeyin – 1975
 • Ben Değildim – 1978
 • Bugün ve Bugün (Yayımlanmamış şiirler) – 1984
 • Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış şiirler)
 • Çiçek Senfonisi (Toplu şiirler) – 2008
 • Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (Kendi sesinden şiirler) – 2012
 • Yalnızlığa Övgü (Yalnızlık Paylaşılmaz)

ozdemir_asaf

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler