Oca 28, 2016
6115 Views
2 0

Orhan Veli Kanık Hayatı

Written by

ORHAN VELİ KANIK HAYATI

Orhan Veli Kanık  13 Nisan 1914’te İstanbul’da doğmuştur.Orhan Veli, henüz 36 yaşında iken vefat etmiştir.Fakat bu süre zarfında adını Türk Edebiyatı’na altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.Arkadaşları Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat ile birlikte Garip Akımı’nı kurmuştur.Garip Akımı Türk şiirindeki kalıplaşmış olan eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamışlardır.Garip Akımı’na göre şiir herkesimden insanın anlayabileceği gibi olmalıdır.Bu akım sayesinde sokaktaki adamın söyleyişi şiir diline taşınmış oldu.Orhan Veli, şiirlerinin yanı sıra hikaye,deneme,makale ve çeviri alanlarında birçok eserler vermiştir.

Şiirde kalıplaşmış eski olan her şeyden kendisini uzak tutmuştur.Hece ve aruz ölçülerini kullanmayı reddetmiştir.Mecaz,teşbih,mübalağa gibi edebi sanatları gereksiz bulduğunu söylemiştir.Geçmiş edebiyatların öğrettiği her şeyi, bütün geleneği atmak” amacıyla yola çıkan Orhan Veli’nin bu arzusu şiirinde kullanabileceği teknik olanakları azaltsa da şair, ele aldığı konular, bahsettiği kişiler ve kullandığı sözcüklerle kendine yeni alanlar oluşturdu.


TRT Okul tarafından Orhan Veli’nin hayatı hakkında bilgi veren 5 dakikalık videoyu izlemenizi öneririz.

Orhan Veli şiire getirdiği bu yenilikler yüzünden yadırgandı, çok sert eleştirilere maruz kaldı.Geleneklerin dışına çıkan eserleri, önce şaşkınlık ve yadırgama, daha sonra eğlenme ve aşağılamayla karşılansa da hep ilgi uyandırdı.Bu tepkiler zamanla şairin anlaşılmasıyla yerini sevgi ve hayranlığın artmasına neden olacaktır.

Sait Faik Abbasıyanık Orhan Veli’yi şu sözlerle anlatır.
” Üzerinde en çok durulmuş, zaman zaman alaya alınmış, zaman zaman kendini kabul ettirmiş, tekrar inkâr, tekrar kabul edilmiş; zamanında hem iyi hem kötü şöhrete ermiş bir şair”  şeklinde anlatır.

Orhan Veli  her ne kadar Garip döneminde yazdığı şiirleriyle ön plana çıksa da o sürekli durmadan bir arayış içinde kendini yenileyen,kısacık yaşamına çok şey sığdırmış bir şairdir.

Hayatı

Orhan Veli İstanbul’un Beykoz’a bağlı Yalıköyü’nde bulunan İshak Ağa Yokuşu’ndaki Çayır Sokağında 9 numaralı konakta dünyaya geldi.Babası Mehmet Veli Bey, annesi Fatma Nigar Hanım’dır.Şairin asıl ismi Ahmet Orhan’dır.Orhan Veli’nin babası Mehmet Bey, Mızıka-yı Hümayun’da klarnistti.Cumhuriyet’in ilanından sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şeri görevine getirildi.Mehmet Veli Bey işleri dolayısıyla Ankara’ya taşınmak zorunda kaldı.Şair Orhan Veli Kanık Galatasaray da başladığı öğrenimini, babasının atandığı Ankara’da Gazi İlkokulu ve Ankara Erkek Lisesi’nde sürdürdü. Lise sıralarında Oktay Rifat ve Melih Cevdet’Anday’la  arkadaş oldu. Liseyi bitirince İstanbul’a dönerek, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi ancak yüksek öğretimini  yarıda bıraktı.Orhan Veli, önce PTT Genel Müdürlüğünde, askerden sonra da Milli Eğitim Bakanlığı’nda memur olarak çalıştı.


“Bir Garip Orhan Veli” adı altında şairin şiirleri Müşfik Kenter tarafından yorumlanmıştır dinlemenizi öneririz.

1 Ocak 1949-15 Haziran 1950 tarihleri arasında yirmi sekiz sayı süren, on beş günde bir yayımlanan, iki sayfalık ‘ Yaprak’ dergisini çıkardı. Yaprak dergisi serüvenini sürdüremeyeceğini anlayınca Ankara’dan ayrılıp İstanbul’a gitti. Gene o yılın kasım ayı içinde, bir haftalığına geldiği Ankara’da, 10 Kasım 1950 gecesinde, yolda, onarım için kazılmış bir çukura düşerek ayağından yaralandı. İstanbul’a döndükten sonra, bir arkadaşının evindeyken, durumu birdenbire kötüleştiği için kaldırıldığı Cerrahpaşa Hastanesi’nde, 14 Kasım 1950 tarihinde beyin kanamasından öldü, Rumelihisarı Mezarlığı’na gömüldü.

ESERLERİ:
Şiir kitapları:
Garip (Oktay Rıfat ve Melih Cevdet’le beraber, 1941), Garip (yalnız kendi şiirleriyle, genişletilmiş 2. baskı,1945), Vazgeçemediğim (1945), Destan Gibi (1946), Yenisi (1947), Karşı (1949).

Sağlığında bu altı kitaba aldığı şiirleriyle, bu kitaplara girmemiş başka şiirleri, ölümünden sonra tek kitap halinde basıldı: Orhan veli, Bütün Şiirleri (1951).

Düzyazıları, eleştiri ve hikayeleri:
Orhan Veli, Nesir Yazıları (1953, 2. b. Denize Doğru adıyla, 1970) adlı kitapta toplandı. La Fontaine’nin 49 fable’ini nazımla Türkçe’ye çeviren şair (La Fontaine Masalları, 2 kitap, 1943), aynı şekilde Nasrettin Hoca Hikayeleri (1949) adlı kitabında da Hoca’nın 72 fıkrasını nazma çevirdi. Çeviri kitaplarının sayısı 12’dir.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler