Kas 5, 2015
5393 Views
0 0

Oktay Rifat Hayatı

Written by

OKTAY RİFAT ‘IN HAYATI

Oktay Rifat gerçek adıyla Ali Oktay Rifat  10 Haziran 1914 yılında Trabzon’da doğmuştur.Soyadı sanılanın aksine “Rıfat” değil “Rifat” tır. Oktay Rifat, şair, oyun yazarı ve romancıdır. Aynı zaman da şair Nazım Hikmet’in kuzenidir.Oktay Rifat türk şiirinin en büyük isimlerinden birisi olarak  kabul edilir.Orhan Veli Kanık ve Melih Cevdet Anday’la birlikte Garip Akımı’nın kurucularındandır.1955 yılından sonra İkinci Yeni adlı şiir akımına yönelmiştir.Şiirin dışında roman ve oyun türlerinde de çok başarılı eserler vermiştir.


Garip Akımı’nı daha iyi anlamanız için “Yeni İnsan Yeni Hayat Konuşmaları” programının Garip Akımı üzerine konuşmasını izlemenizi öneririz.

1914 Trabzon doğumlu olan Oktay Rifat’ın  babası o dönem Trabzon Valisidir. Babası aynı zaman da şair ve dilbilimcidir. Babası Samih Bey, annesi Münnevver Hanımdır. Münevver Hanım, Hasan Enver Paşa’nın kızıdır.Oktay Rifat, pek çok sanatçı ve yazar içeren bir ailede yetişti. Bu da onun şair olmasında  önemli bir rol oynamıştır.Büyük dedesi Macar Hurşid Bey, hem Türk hem batı müziği konusunda donanımlı bestekardı; dedesi Albay Hasan Rıfat Bey şiir ilgilenirdi[2] amcası Ali Rıfat Bey değerli bir udî ve besteci, annesinin teyzesinin oğlu Ali Fuat Bey cumhuriyet devrinin ünlü asker ve siyaset adamı, teyzesi Celile Hanım bir ressam, teyzesi Celile Hanım’ın oğlu Nazım Hikmet ünlü bir şairdir. Soyadı bazı kaynaklarda “Horozcu” olarak geçer. Ancak hiçbir resmi evrakında böyle bir kaydın bulunmadığı, böyle bir takma isimle yazı yayımlamadığı belirlenmiştir.

Ortaöğretimini Ankara Lisesi’nde yapmıştır.Bu okulda Orhan Veli Kanık ve Melih Cevdet Anday gibi şair arkadaşları olacaktır.Aynı zaman da Oktat Rifat, ünlü şair Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi de olmuştur.

1932-1936 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yüksek öğrenim gördü. Edebiyata olan ilgisi ve yazma tutkusu yükseköğrenimi sırasında da devam etti. Mezun olduğu yıl, arkadaşları Melih Cevdet ve Orhan Veli ile birlikte geliştirdikleri yeni bir yazın tekniği ile kaleme aldığı şiirleri Varlık Dergisi’nde yayımlanmaya başladı.

1937 yılında Devlet sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı hesabına Siyasal Bilgiler öğrenimi görmek üzere Paris’e gönderildi. Paris’te bulunduğu dönemde yalım bir söylemi ve bağımsız düşünceleri savunan Fransız şiirini kendisine yakın buldu ve ondan ilham aldı. Üç yıl sonra II. Dünya Savaşı nedeniyle, orada yaptığı doktora çalışmasını tamamlayamadan 1940 yılında Türkiye’ye döndü.


Oktay Rifat’ın kendi okumuş olduğu “Elleri Var Özgürlüğün” adlı şiirini dinlemenizi öneririz.

Paris’ten döndükten sonra bir süre Maliye Bakanlığı’nda , daha sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Ardından Ankara’da serbest avukatlık  yaptı. Bu arada 1941 yılında Orhan Veli ve Melih Cevdet ile edebiyat dünyasında büyük tartışmalara sebep veren “Garip” adlı şiir kitabını yayımladı. Şiirlerini “Yaşayıp Ölmek, Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler”, “Güzelleme” ve “Aşağı Yukarı” adlı şiir kitaplarının yanı sıra “Aile” , Orhan Veli tarafından çıkarılan “Yaprak ve “Yeditepe” gibi dergilerde yayımlamayı sürdürdü. 1954 yılında yayımladığı “Karga ve Tilki” adlı şiir kitabıyla, Yeditepe Şiir Armağanı’nı kazandı.

1955 yılında İstanbul’a yerleşerek avukatlığını sürdürdü. Aynı yıl yayımladığı “Perçemli Sokak” adlı şiir kitabının önsözü tartışmalara neden oldu. Bu kitap ile İkinci Yeni adı verilen şiir anlayışına yöneldi. 1958 yılında “Aşk Merdiveni” adlı şiir kitabını yayımladı. 1961 yılından itibaren avukatlık mesleğini Devlet Demir Yolları’nda sürdürdü ve 1973 yılında emekli olana dek bu kurumda çalıştı.

1960’lı yılların başında Latin ve Yunan ozanların mitoloji kitaplarının Türkçe çevirilerini yaptı. 1969 yılında yayımladığı “Şiirler” adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’nü aldı. Bu tarihten sonra tiyatro ve roman çalışmalarına ağırlık verdi. “Oyun İçinde Oyun”, “Zabit Fatma’nın Kuzusu”, “Atlar ve Filler”, “Yağmur Sıkıntısı”,”Kadınlar Arasında”, “Birtakım İnsanlar” ve “Çil Horoz” adlı oyunları kaleme aldı ve her biri sahnelendi . Arkadaşı Melih Cevdet ile “Kıskançlar” adlı oyunu kaleme aldı. 1976’da ilk romanın “Bir Kadının Penceresi’nden” yayımlandı. 1980’de “Danaburnu” kitabıyla Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl “Bir Cigara İçimi” adlı şiiri Sedat Simavi Vakfı Ödülü’nü, 1984 yılında “Dilsiz ve Çıplak” kitabıyla Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı.

Fransızca çevirmeni Sabiha Rıfat ile evli olan Oktay Rıfat, yazar, çevirmen ve şair Samih Rıfat’ın oğludur. Son günlerine dek eser vermeyi sürdüren sanatçı, “Yağmur Sıkıntısı” adlı oyununu tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler