Haz 11, 2015
5423 Views
8 0

Nazım Hikmet Hayatı

Written by

NAZIM HİKMET  HAYATI

Nazım Hikmet RAN 15 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur.Şair , oyun yazarı, romancı ve anı yazarlığı yapmıştır.Siyasi düşünceleri nedeniyle bir çok kez tutuklanmıştır. Yaşamının büyük bir bölümünü hapiste yada sürgünde geçirmiştir.
Southbank Centre bünyesinde faaliyet gösteren Saison Şiir Kütüphanesi tarafından oluşturulan uzman bir ekip tarafından dünyanın en iyi 50 aşk şiiri seçildi.Nazım Hikmet’in “ Severmişim Meğer “ adlı şiiri de bu listede kendisine 6.sırada yer buldu. Nazım Hikmet’in her şiiri ayrı bir güzel. Gerçekten seçtikleri “ Severmişim Meğer “ şiiri de çok güzel. Nurseli İdiz tarafından Nazım Hikmet’in bu şiiri seslendirilmiş .

Nazım Hikmet yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullanmıştır. ” İt Ürür Kervan Yürür ”  kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır.Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

Ömrünün 12 yıldan fazla bir süresini hapishanede geçirdi.1951 yılın da Türk vatandaşlığından çıkarılmasına rağmen 2009 yılında bu karar bakanlar kurulu tarafından iptal edildi. Şairimizin mezarı ise Moskova’ dadır.

nazim_hikmet

 

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Comments to Nazım Hikmet Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler