Haz 21, 2019
2345 Views
2 0

Metin Altıok Kimdir?

Written by

Şairimiz için fotoğraf tasarlarken uzun uzun düşündüm hangi sözünü eklesem diye sonunda ” Beni hoyrat bir makasla eski bir fotoğraftan oydular” sözünü eklemeye karar verdim. Neden derseniz çünkü  3 Temmuz 1993 Madımak Oteli katliamında otel de bulunanlardan birisi de Metin Altıok’tur. Metin Altıok yangından kurtulmuştur. Fakat 6 gün dayanabilmiştir. İnternette araştırırken bir ekşi sözlük yazarının şu yorumu olayı ne kadar da güzel anlatmış.

” Yangınları da anlatırdı, Sivas katliamından sağ kurtulan tek kişi oldu,  ama komadan çıkmadı, 9 temmuzda bıraktı gitti.” 

Evet takvimler 9 Temmuz 1993’ü gösterdiğinde Metin Altıok komadan uyanamayacak ve aramızdan ayrılacaktır. Şairimizin de dediği gibi hoyrat bir makasla bir fotoğrafı kesercesine hayatını elinden aldılar. 3 Temmuz 1993 Madımak Oteli katliamı katliamını bilmeyenler olabilir bir önceki yazımda Behçet Aysan‘ın hayatını yazarken 32. Gündem’in hazırlamış olduğu bir belgesel ekledim. Fakat bu sefer farklı bir belgesel ekleyeceğim. Madımak Oteli katliamının daha iyi anlaşılması adına Odunpazarı Belediyesi’nin hazırlamış olduğu 1 saatlik bir belgesel ekliyorum.

 

METİN ALTIOK HAYATI

Metin Altıok 14 Mart 1940 tarihinde Bergama’da doğdu. Karşıyaka Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Bingöl Lisesi’nde Felsefe Grubu Öğretmenliği ve daha sonra sürgün olduğu Bingöl’ün Genç ilçesinde, ayrıca Karaman Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı. Türkiye İşçi Partisi üyesiydi. Sivas katliamından (2 Temmuz) ağır yaralı olarak kurtuldu ancak komadan çıkamayarak 9 Temmuz 1993’te Ankara’da vefat etti. Onno Tunç’un bestelediği ‘Kavaklar’ adlı eseri Sezen Aksu tarafından yorumlanmıştır. Aksu bu eseri vefatından sonra Metin Altıok’a adamıştır.

ŞİİRİ

Şiirleri 70’li yıllarda yayımlanmasına karşın Metin Altıok, şiirlerinin kaynakları bakımından 60’lı yılların geç ürün veren (ya da geç yayınlanan) şairlerinden biri olarak nitelendirilebilir.

Gezginde Servet-i Fünun’dan, Ahmet Haşim’den, Ahmet Muhip Dıranas’dan, İkinci Yeni’ye, ve 60’lı yıllar şiirinin bazı ortak söyleyişlerine kadar çeşitli etkilenmeler bulunmaktadır. Bu kuşağın en romantik, duygucu şairleri arasında olan sanatçının dili yalındır. Benzetme yapmayı, anlaşılması güç olmayan simgeler kullanmayı sevdi. Bu kitabında halk şiiri biçimlerinden de yararlandı.

Yerleşik Yabancı’da tüm şiirleri tek bir şiirmiş izlenimi uyandırmakta, söyleyişte ve konularda benzerlikler bulunmaktadır. Buna karşın, Kendinin Avcısında kendine özgü bir ses, romantik, acılı ve yalın bir söyleyiş gözlenir. Simge, alegori ve mecazlardan ölçülü bir tutumla yararlandığı bu şiirleriyle Türk şiirinin lirik geleneklerine bağlanmaktadır.

ESERLERİ

Yerleşik yabancı (1978)
Kendinin avcısı (1979, Ahmet Telli ile 1980 Ö. F. Toprak şiir ödülü)
Küçük tragedyalar (1981)
İpek ve klabtan (1987)
Gerçeğin öte yakası (1990, Cemal Süreya şiir ödülü)
Dörtlükler ve desenler (1990)
Süveyda (1991)
Alaturka şiirler (1992)
Şiirin ilk atlası (1992)
Hesap işi şiirler (1993)
Bir acıya kiracı (1998-Bütün Şiirleri)

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler