Kas 3, 2015
5328 Views
0 0

Melih Cevdet Anday Hayatı

Written by

MELİH CEVDET ANDAY HAYATI

Melih Cevdet Anday 13 Mart 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur.Kendisi şair, tiyatro oyunu, roman, deneme , makale yazarıdır.Lisede kendisi gibi şair olan Orhan Veli ve Oktay Rifat’la birlikte Garip Akımını başlatmışlardır.Garip Akımı ile Türk şiirinde yenilenmeyi başlatmışlardır. Garip akımından kısaca bahsetmek gerekirse  Türk şiirinde o güne kadar yer etmiş kalıp ve anlayışlardan kurtulmak gerektiğini savunur ve biçimciliğe, duygusallığa karşı çıkıp, söyleyiş güzelliğini esas alır.

YAŞAMI

Melih Cevdet Anday İstanbul da doğmuş ve çocukluğu Kadıköy Bahariye de geçmiştir. Orta okula kadar İstanbul da eğitim görmüş ardından liseyi okumak için Ankara’ya gitmiştir. Ankara da Gazi Lisesi’nde okumuştur. Lise yıllarında kendisi gibi şair olan Orhan Veli Kanık ve Oktay Rifat ile tanıştı.Liseyi bitirdikten bir süre sonra Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne kayıt oldu.


Melih Cevdet Anday ” Olsun Da Gör ” adlı şiirini seslendirmiş. Kendi şiirini güzel okumuş gerçekten.

Ancak Devlet Demiryolları’nda memur olarak çalıştığı için öğrenimine devam edemedi. Çalıştığı kuruluş tarafından sosyoloji öğrenimi görmek için Belçikaya gönderildi. 1936 yılında ” Ukde ” adlı şiiri Varlık Dergisi’nde yayımlandı.Bunun ardından şiirleri Ses, Yaprak , Yeditepe , Papirüs , Yeni Ufuklar,Yeni Dergi vb. gibi dergilerde yayınlandı.1941 yılında Orhan Veli Kanık ve Oktay Rifat ile birlikte Garip isimli bir şiir kitabı çıkardı.

Can Yücel’in babası (aynı zamanda ilk milli eğitim bakanı) Hasan Âli Yücel’in  tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü’ne memur olarak atandı. 1946 seçimleriyle birlikte bakanlığın el değiştirmesi sonrasında önce yeniden askere alındı, sonra Konya’ya atandı. Ancak bu atama daha sonra geri alındı. Anday, bir süre sonra bu görevinden ayrılarak İstanbul’a döndü.
Melih Cevdet Anday  fikir ve düşünceleri nedeniyle  iş hayatında zorluklarla karşılaştı.Fikirlerinden dolayı birkaç kez işten çıkarıldı.

 

1958’den itibaren; Tercüman, Büyük Gazete, Yeni Tanin ve İkdam’da kendi adıyla ve çeşitli takma adlarla denemeler ve makaleler yazdı, tefrika romanlar yayınladı. 1960’ta Nadir Nadi’nin desteğiyle Cumhuriyet’te köşe yazıları yazmaya başladı. Bu gazetedeki yazılarını 1997’ye kadar sürdürdü.

1956’da yayınladığı Yanyana isimli şiir kitabı, 142. maddeye aykırı olduğu gerekçesiyle 1964’te yasaklandı. Anday gerek şiir kitaplarıyla, gerekse daha sonraları yöneldiği roman ve tiyatro alanlarındaki yapıtlarıyla birçok ödül aldı.

Anday, İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde diksiyon, özel bir tiyatro okulunda mitoloji dersleri verdi. 1964-1969 yılları arasında TRT’de yönetim kurulu üyeliği, 1979-1980 yıllarında da Paris’te eğitim müşavirliği görevlerinde bulundu.

Solunum ve böbrek yetmezliği tanısıyla Marmara Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’ne kaldırılan Melih Cevdet Anday, 28 Kasım 2002’de 87 yaşındayken vefat etti. Büyükada mezarlığında toprağa verildi.Ruhu şad olsun…

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler