Ağu 26, 2015
9987 Views
7 0

Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Written by

MEHMET AKİF ERSOY HAYATI

Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Annesi Emine Şerif Hanım; Buhara dan Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin kızı, babası Mehmet Tahir Efendi ise Kosova doğumlu olup Fatih Cami’sinde medrese hocalığı yapmaktadır.Babası Akif Ersoy’a isim verirken ebced hesabı yapmış ve doğum tarihini ifade eden ” Ragif ” adını vemiştir. Fakat Ragif telaffuzu zor bir isim olduğundan çevresi tarafından “Akif” diye anıldı. Zamanla o da bu ismi benimsedi..

Öğrenim hayatına doğduğu ilçedeki yani Fatih’teki Emir Buhari Mektebin’de başladı.Okula başladıktan 2 yıl sonra iptidai bölümüne geçiş  yapmış ve bu süre zarfında babasından Arapça öğrenmeye başladı. Ortaöğrenimine yine  Fatihte bulunan Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı. Aynı zamanda yine babasının çalıştığı Fatih Cami’sinde Farsça derslerini de takip etti. Mehmet Akif rüştiyedeki eğitimi boyunca 4 dilin öğrenimini görmüş (Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca) ve bu eğitimini aldığı dillerde hep birinci olmuştur.

Merkez Rüştiyesi’nden mezun olduktan sonra  Mülkiye İdadisi’ne kayıt oldu. O dönem de Mülkiye İdadisi çok gözde okullardan bir tanesiydi. Takvimler 1888 yılını gösterdiğinde Akif Ersoy babasını kaybetti.Ertesi yıl Fatih’de çıkan büyük yangında evlerinin yanmasıyla Akif Ersoy ve ailesi yoksulluğa düştü.Babasının talebelerinden olan Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerinde  Akif Ersoy ve ailesine küçük bir ev yaparak onları bu eve yerleştirdi..

Mehmet Akif Ersoy ailesinin geçim sıkıntısı çektiğinin farkındadır. Bundan dolayı bir an önce meslek sahibi olmak istiyordu. Bundan dolayı Mülkiye İdadisi’ni bıraktı. Eğitim hayatına yatılı bir okulda devam etmek istiyordu. Yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mekteb’ine kayıt oldu.Ziraat ve Baytar Mektebi bu gün ki Tarım ve Veterinerlik okuludur. Okul yıllarında spora olan ilgisi  daha da artmıştı.Başta güreş ve yüzücülük  olmak üzere uzun yürüyüş, koşma  gülle atma gibi yarışlara katıldı..Okulun son 2 yılında şiire ola iligisi daha da artmıştı. 1893 yılın da Baytarlık bölümünü birincilikle bitirdi. Daha sonra bu okulda Türkçe öğretmenliği yapmış ve Resmi Gazete’de , Servet-i Fünun Dergisi’nde şiirleri ve yazıları yayımlanmıştır.

Mehmet Âkif’in hem öğrencilik hem de hocalık yaptığı bu mekânda bugün İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi hizmet vermektedir. Mehmet Âkif ve arkadaşlarının yemekhane salonu bugün İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mehmet Âkif Ersoy Fuaye Salonu olarak kullanılmakta, iç kapı üzeri ve çevresini tam kıtalarıyla İstiklâl Marşı ve Âkif’in büyük portresi süslemektedir. Aynı kampüste Mehmet Âkif Ersoy Tarım Müzesi de yer almakta ve gençlere her fırsatta büyük şairimizi hatırlatmaktadır.

II. Meşrutiyet’in büyük etkisinde kalan Âkif, arkadaşı Eşref Edip ve Ebül’ula Mardin’in çıkardığı ve ilk sayısı 27 Ağustos 1908’de yayımlanan Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarı oldu. Balkan Savaşı, Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde çeşitli görevlerde bulunup, Balıkesir’e giderek 6 Şubat 1920 günü Zağnos Paşa Camii’nde çok heyecanlı bir hutbe verdi. Halkın beklenmedik ilgisi karşısında daha birçok yerde hutbe verdi, konuşmalar yaptı ve İstanbul’a döndü.

1921’de Ankara’da Taceddin Dergâhı’na yerleşen Mehmet Âkif, 500 lira ödül konularak açılan İstiklâl Marşı yarışmasına başta katılmadı. Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Beyin teşvikiyle ikna oldu. Onun orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye’de yayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17:45’te Milli Marş olarak kabul edildi. Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.
Kurtuluş Savaşı ve zafer sonrası uzunca bir süre Mısır’da yaşayan Milli Şâirimiz Mehmet Âkif Ersoy, 17 Haziran 1936’da tedavi için İstanbul’a döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da, Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nda vefat etti, Edirnekapı Şehitliğinde yatmaktadır. En önemli iki eseri İstiklal Marşı ve şiirlerini yedi kitap halinde topladığı Safahat’tır.

mehmet_akif_ersoy

Bu yazının bazı bölümleri ( http://www.izu.edu.tr/tr-TR/mehmet-%C3%A2kif-ersoy-kimdir/1232/Page.aspx ) adresinden alınmıştır.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler