Ağu 17, 2016
5833 Views
1 0

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı

Written by

Hasan Hüseyin Korkmazgil’i anlatmaya kelimelerimiz yetmez. Bunun bilincindeyiz. Şairimizi daha iyi tanıyabilmeniz açısından yazımızın alt bölümüne bir video ekledik. Hasan Hüseyin Korkmazgil kendi hayatını kendisi anlatıyor. Ardından Kızılırmak adlı şiirini seslendiriyor. Bir çok şair kendi şiirini okumakta zorlanır. Hatta bir çoğunun buna yeteneği yoktur. Bir şiir yazmak zor evet lakin bir  şiiri seslendirmek çok daha zor olan birşey.  Ses, tonlama, vurgulama yetenek gerektiren şeyler. Buna en güzel örnek usta şair Nazım Hikmet‘tir. Nette biraz araştırırsanız şairin kendi seslendirdiği şiirlere ulaşabilirsiniz. Bu konuda Hasan Hüseyin Korkmazgil gayet başarılı. Geçelim Hasan Hüseyin Korkmazgil’i anlatmaya.

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL HAYATI

Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil 1927’de Sivas’ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Şiirlerinde Hüseyin Korkmazgil adını kullanan şair , Adana Erkek Lisesi’ni 1948’de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü 1950’de bitirdi. Öğretmenliğe  Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde başladı.  Hasan Hüseyin Korkmazgil siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı. Bir dönem tutuklandı ve hapis cezası aldı.Hasan Hüseyin Korkmazgil şairliği dışında aynı zamanda bir ressamdır. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas’ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.
1960’da İstanbul’a, sonra Ankara’ya yerleşti. Akis dergisinde çalıştı. Bir süre de Forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970). Kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirlerinde toplumcu, gerçekçi bir anlayış hakimdir.
Hasan Hüseyin Korkmazgil lise yıllarında şiir yazmaya başlamış ve ilk şiiri 1959’da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayınlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı’nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT’nin 1970 Sanat Başarı Ödülü’nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü’nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü’nü aldı.
Şair 1983’te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 Şubat 1984’te 57 yaşındayken  evinde yaşama gözlerini yumdu.
Ayrıca Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil’den “Bir Oğlum Olacak Adı Temmuz” şiirinde adı geçen Temmuz Korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır.

 

 

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Comments to Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler