Eyl 11, 2015
7066 Views
4 0

Cemal Süreya Hayatı

Written by

CEMAL SÜREYA HAYATI

Cemal Süreya 1931 yılında Tunceli’ye bağlı Pülümür ilçesin de doğmuştur.Asıl adı Cemalettin Seber’dir. Yaşadığı süre içerisinde şairlik ve yazarlık dışında maliye müfettişliği, genel müdürlük ve sanat yönetmenliği yapmıştır. Kendisi Zaza asıllı olup , babasının adı Hüseyin, annesinin adı Gülbeyaz’dır.Çocukluğunun ilk dönemlerini Erzincan’da geçirdi. 1938 çıkan Dersim İsyanı sonrasında ailesi Bilecik’e sürgün edilmiştir.Cemal Süreya ilk okula İstanbul Beyoğlu’nda başlasa da üçüncü sınıfta eğitim hayatına Bilecek’te devam edecektir.Daha sonra ailesine haber veremeden parasız yatılı sınavına girer ve Haydarpaşa Lisesi’ni kazanır. Lise eğitimini burada tamamlar ve Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olur.Üniversiteyi Ankara’da okuyacaktır.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi maliye ve iktisat bölümünden mezun olur. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yaptı. Ağustos 1960’tan sonra Papirüs dergisini çıkarmaya başlar. Ancak sadece 4 sayı çıkarabilecektir.

Cemal Süraya’nın da diğer bir çok şair gibi hayatı zorluklarla geçmiştir.Araştırmalarıma göre hapis yattığına dair bir bilgi bulamadım. Ama onunda diğer bir çok şair gibi  hayatı mahkeme koridorlarına uğramıştır. Çünkü Cemal Süreya bir çok kez sürgün yemiştir.

Bir iddia uğruna Cemal Süreya soyadını nasıl değiştirmiş üvey kızı bunu şöyle anlatıyor;

Süreya’nın üvey kızı Gonca Uslu’nun aktardığına göre iddiaya girmeyi çok seven şair arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine iddiaya girmiş, kaybederse soyadındaki “y” harfinden birini sildireceğini söylemiş. İddiayı kaybetmiş ve Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiş “Süreya” soyadı ilk kez 1956 yılında yayımlanan “Elma” şiirinde görüldü

Cemal Süreya’nın aldığı önemli ödüller şunlardır.

1959 Yeditepe Şiir Armağanı (Üvercinka)
1966 Türk Dil Kurumu (TDK) Şiir Ödülü (Göçebe)
1988 Behçet Necatigil Şiir Ödülü (Sıcak Nal, Güz Bitiği)

cemal_sureya

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler