Eki 19, 2015
6248 Views
3 0

Behçet Necatigil Hayatı

Written by

BEHÇET NECATİGİL HAYATI

Şair Behçet  Necatigil 16 Nisan 1916 yılında İstanbul’da doğdu.Babası Kastamonulu Necati Efendi, annesi Bedriye Hanım’dır.Behçet Necatigil, henüz 2 yaşındayken annesi vefat etti.1936 yılında Kababataş Erkek Lisesi’nin  Edebiyat Bölümü’bdeb birincilikle mezun oldu.İlerleyen zamanlarda mezun olduğu Kabataş Erkek Lisesi’nde öğretmenlik yapacaktır.Hatta Demiz Özlü, Hilmi Yavuz gibi yazar ve şairlerin öğretmeni olmuştur.Behçet Necatigil,İstanbul Eğitim Fakültesi’nde de edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

TRT 2’de yayınlanan ve Hilmi Yavuz’un (BehçetNecatigil’in öğrencisi) sunduğu “Önce Şiir Vardı” adlı programda Behçet Necatigil hakkında konuşuluyor bunu da izlemenizi öneririm.

Behçet Necatigil’in ilk şiiri lise yıllarında öğrenciyken Varlık Dergisi’nde çıkmıştır.Varlık Dergisi 1933 yılında Yaşar Nabi Nayır tarafından yayımlanmaya başlayan aylık sanat ve edebiyat dergisidir. Varlık Dergisi edebiyatımız da bir çok şairin ve yazarın tanınmasında önemli rol oynamıştır. Dergide ilk imzası çıkmış yazarların bazıları şunlardır: Melih Cevdet Anday, Cahit Sıtkı Tarancı,Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Necati Cumalı, Tarık Dursun K., Ece Ayhan, Attila İlhan, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Semih Poroy, Tomris Uyar.

Behçet Necatigil şiiri Varlık Dergisi’nde yayımlanmasından itibaren, ölümüne kadar olan süre zarfında hep eserler verdi.Şiirlerinde genellikle evler,aile,çevre,aşk,bunalım,hastalık,yalnızlık ve ölüm temalarını işledi.Eski ve yeni kelimeleri ustaca şiirine yerleştirdi.Sağlam ve tutarlı bir şiir dünyası oldu.

Şiir kitapları dışında, düz yazılarını topladığı Bile/Yazdı adlı eseri de bulunmaktadır. Almancadan çeviriler yapan Necatigil, radyo oyunları da yazmıştır. Bu alandaki çalışmalarını; Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) kitaplarında topladı.

Ailesi ölümünden sonra, Necatigil Şiir Ödülü’nü her yıl verilmek üzere oluşturdu. Ayrıca Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına Behçet Necatigil Dersliği adı verildi.


TRT’nin 1975 yılında Yaşayan Edebiyat adlı programından 3 dakikalık kısa bir video. Bu video da Behçet Necatigil de kendi şiiri hakkında bilgi vermektedir. İzleminizi öneririm.

1940 yılında İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu.Kars Lisesi’nde başladığı edebiyat öğretmenliğini, İstanbul Eğitim Enstitüsü’nde 1972 de emekli olarak sona erdirdi. 13 Aralık 1979 tarihinde ölüm kapısını çalana kadar emeklilik günlerini evinde edebiyatla yoğunlaşarak, çalışarak geçirdi. Onun kaleminin güçlü olduğunu Kastamonu’daki edebiyat öğretmeni ona bunu şu sözleriyle anlatmıştır.”Yarının iyi bir kalemine sahipsin. Boş durma, oku!” O çocuk ileride “her aşktan geriye kaç şiir kalır, ona bakalım!” diyerek aşkı şiirle sorgulayacak güçte bir şair olacaktır.

Yazın dünyasında çok çeşitli eserler verdi. Şiir başta olmak üzere, tiyatro oyunları, radyo tiyatroları yazdı. “Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü” (1960) ve 220 Türk yazarından 750 roman, hikâye kitabı ve oyunun konu özetlerini veren “Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü” (1979) gibi edebi bilim dünyasına eserler kazandırdı. Çeviri çalışmalarını Almanca dilinden gerçekleştirdi. Birçok ödül aldı; birçok kitabı yayımlandı.

Beşiktaş Camgöz Sokağı’ndaki 22 numaralı ahşap evde yaşadı önce ailesiyle. Camgöz Sokağı’nın adı artık “Behçet Necatigil Sokağı”dır. 1964 yılında yine Beşiktaş’ta, Nüzhetiye Caddesi üzerindeki Deniz Apartmanı’nın bir dairesini satın alarak oraya taşındılar. Necatigil, ölümüne dek bu apartmanın 23 numaralı dairesinde yaşadı.

Bir yazıda kullanmak üzere ajandama bir not almışım: “Yazar önce odasından çıkar, sonra evinden, sonra şehrinden, sonra ülkesinden; yazarken olgunlaşır, yoğunlaşır, esrir, yetkinleşir. Önce ülkesine döner, sonra şehrine sonra evine, sonra odasına.” Bu söylem sanki Behçet Necatigil’i anlatıyor. Evine, odasına dünyayı, evreni sığdıran bir şairdir o. Öğrencilik ve öğretmenlik yılları yani yaşamı eviyle okul arasında geçti. Çok sınırlı sayıda dostu olan Behçet Necatigil’in odası Hilmi Yavuz’un deyişiyle dünyadan büyüktür. Yalın ve dingin bir yaşamın içinde düşünsel ve dilsel fırtınalar vardır.

Necatigil kalabalıklara karışmayan özgün yaşamıyla varoluş felsefesinin biricik yaratıcı insan tanımlamasına çok uygun bir yaşam sürdü. Şiire felsefeyi yedirdi ve felsefeyi şiirle aşabildi. Oryantalizmin tuzaklarına kapılmadan Doğu ve Batı kültürünü ustalıkla harmanladı.

Şair bir sözcüğe, bir söyleme, bir dizeye birden fazla anlam yükleyerek ilk bakışta basit gibi duran şiirlerin sihirbazıdır. O basit gibi duran şiirleri okumak çok keyif verir, derinine inmek için okuyucudan çaba ister şiir;neredeyse bir Behçet Necatigil mihmandarına gereksinimi vardır okuyucunun. Onun şiirinde anlam tek değildir. Yine öğrencileri olan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatını anlatan Kelebeğin Rüyası adlı filmde hayatından bir kesit canlandırıldı.

Şiir Kitapları

 • Kapalı Çarşı (1945)
 • Çevre (1951)
 • Evler (1953)
 • Eski Toprak (1956)
 • Arada (1958)
 • Dar Çağ (1960)
 • Yaz Dönemi (1963)
 • Divançe (1965)
 • İki Başına Yürümek (1968)
 • En/Cam (1970)
 • Zebra (1973)
 • Kareler Aklar (1975)
 • Sevgilerde (1976)
 • Beyler (1978)
 • Söyleriz (1979)
Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler