Haz 21, 2019
1097 Views
1 0

Behçet Aysan Hayatı

Written by

2 Temmuz 1993  Madımak katliamında katledilenlerden bir tanesi Behçet Aysan. Tam 35 kişinin yanarak öldürüldüğü Madımak Katliamı tarihimizde bir kara leke olarak en üst sıralarda yerini almış. 2012 yılında bu katliamın  davası da zaman aşımından dolayı düştü. Şairimizin hayatı hakkında bilgi vermeden önce 2 Temmuz 1993′ de tam olarak ne olmuş 32. Gün Arşivinin 20 dakikalık bir videosu var. Onu yazıma ekliyorum.

BEHÇET AYSAN HAYATI

1949 yılında Ankara’da doğan Behçet Safa Aysan,  şair ve tıp doktorudur.  Selimiye Askeri Ortaokulu ve Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu. 1968’de Ankara Tıp Fakültesi’ne askeri öğrenci olarak girdi.

12 Mart döneminden sonra politik nedenlerle ara vermek zorunda kaldığı tıp öğrenimi sırasında çeşitli işlerde çalıştı. Mezun olduktan sonra İzmit’e atandı. Ankara’da psikiyatri ihtisası yaptı. SSK Yenişehir Dispanseri’nde doktor olarak çalışmaktaydı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen 35 kişiyle birlikte can verdi. Ölümünden sonra Türk Tabipleri Birliği tarafından adına şiir ödülü verilmeye başlandı.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler