Kas 10, 2016
10739 Views
1 0

Atatürk’ün Hukuk ile ilgili Sözleri

Written by

Bu yıl web sitemize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini eklemeye karar verdik. Bu bağlamda oturduk üşenmedik bir çok sözünü resmettik. Baya bir zaman ve emek sarf ettik. Ve bizce ortaya güzel şeyler çıktı. Sizler için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hukuk ile ilgili sözlerini derledik.  Sitemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün diğer sözlerine de BURAYA TIKLAYARAK  erişebilirsiniz.

ATATÜRK’ÜN HUKUK İLE İLGİLİ SÖZLERİ

  • Adâlet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz.
  • Adlî siyasetimizin temel esâsı, “Zamanın değişmesi ile hükümlerin dahî değişmesi lâzım geleceği inkâr olunmaz” kaidesidir.

ataturkvehukuk

  • Anayasa, milletin tamamıyla arzularını ve meclisin mahiyetini ve gerçek şeklini gösterir bir kanundur.
  • Anayasa da, Osmanlı İmparatorluğu’nun, Osmanlı Devleti’nin öldüğünü idrak ve ifade ve onun yerine yeni Türkiye Devleti’nin geçtiğini ilân eyleyen ve bu devletin hayatının da kayıtsız şartsız hâkimiyetin milletin elinde kalmasıyla mümkün olduğunu ifade eden bir kanundur.

ataturkun_hukukla_ilgili_sozleri

  • Anayasa’nın asıl rûhu ise kitaplara geçmesinden evvel milletin dimağında ve vicdanında toplanmış olmasıyla ve ancak bunun ifadesi olmak üzere kurduğu meclise verdiği gerçek görev ile senelerden beri hükümlerini fiilen uyguluyor olmasıyla ve en nihayet kanun şeklinde Dünya’nın gözleri önüne konmasıyla gerçekleşmiştir.

ataturk_ve_hukuk

  • Hukuk-u medeniyede, aile hukûkunda tâkip edeceğimiz yol, ancak medeniyet yolu olacaktır. Hukukta idâre-i maslahat ve hurâfelere merbûtiyet, milletleri uyandırmaktan men eden en ağır kâbustur. Türk milleti, üzerinde kâbus bulundurmaz.
  • “Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi inkâr olunamaz” kuralı adli politikamızın temelidir.
Article Categories:
Atatürk'ün Sözleri
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler