Kas 4, 2015
9865 Views
2 0

Aşık Veysel Hayatı

Written by

AŞIK VEYSEL HAYATI

Veysel Şatıroğlu yani bilinen adıyla Aşık Veysel  25 Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde dünyaya gelmiştir.Türk halk ozanı.Avşar boyunun  Şatırlı obasına mensuptur.Annesinin adı Gülizar, babasının adı ise Ahmet’tir. Babası çiftçiydi ve Karaca lakabıyla tanınırdı.Aşık Veysel bilindiği üzere çiçek hastalığından dolayı görme yetisini kaybetmiştir. Hatta o dönem de yörede çiçek hastalığı yaygın olmasından dolayı Aşık Veysel’in iki kız kardeşi çiçek hastalığından dolayı vefat eder.Ardından bu hastalık 7 yaşında iken Aşık Veysel’i de bulur ve iki gözünü kaybetmesine neden olur.


Aşık Veysel yaşarken kendisiyle yapılan 30 dakikalık röportajı izlemenizi öneririz.

Aşık Veysel gözlerini kaybedince babası ona oyalanması için bir saz alır.Veysel bu sazla önce başkalarının türkülerini çalmaya başlar.1933 yılında Ahmet Kutsi Tecer ile tanışır.Onun teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başlar.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel,  Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı da yapmıştır. 1965 yılında ise özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek tanınmasında ona yardımcı olmuşlardır. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde kullandığı Türkçe’si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

21  Mart 1973 yılında yakalandığı akciğer kanseri sonucunda çok sevdiği Sivrialan köyünde hayata gözlerini yummuştur. Bizlere bir çok es

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler