Oca 8, 2016
4615 Views
0 0

Arkadaş Zekai Özger

Written by

Henüz 25 yaşında ölmüş (öldürülmüş) bir şair Arkadaş Zekai Özger. Şairin hayatına dair internet üzerinde detaylı bir bilgi yok maalesef.Şairin çeşitli yerlerde eşcinsel olduğuna dair bilgiler yazmaktadır ancak bunu kesin bir bilgi değildir.Şairimizin ruhu şad olsun..

ARKADAŞ ZEKAİ ÖZGER

Arkadaş Zekâi Özger 08 Ocak 1948 yılında Bursa da doğmuştur. Asıl adı Zekâi Özger’dir. Şiirlerini Arkadaş Zekai Özger adıyla yayımladı. Selanik göçmeni yoksul bir ailedendir. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye’dir. Bursa Altıparmak İlkokulu’nda ardından Bursa Osmangazi Ortaokulu’nda ve Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Bir dönem TRT Ankara Televizyonu’nda kurgucu olarak çalıştı.
Yayımlanan ilk şiiri “Niye Kapalı Kapılarınız – Bulamıyoruz”dur. (Kent 16, Aralık 1965, Bursa) Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus Gazetesi’nde şiir ve yazıları yayımlandı. Kent 16 dergisini çıkardı, Yeni Eylem’in yazı kurulunda yer aldı.
28 Nisan 1973 akşamı TRT’deki programını izlemek üzere evinden çıkmış, bir yerlerde televizyon izledikten sonra geç bir saatte eve dönerken, Meşrutiyet Caddesi’nin merdivenli bölümünün sağ tarafındaki dar ve karanlık bir sokakta düşmüş, ertesi sabah bulunup Numune Hastanesi’ne kaldırılmıştır. 5 Mayıs 1973  tarihinde Ankara da yattığı aynı hastanede, henüz 25  yaşındayken ölmüştür. Ölüm nedeni beyin kanamasıdır.


Eser Gökay tarafından seslendirilmiş Arkadaş Zekai Özger’in “Hüzün Mevsimi” adlı şiirini dinlemenizi öneririz.

Ailesi ve arkadaşları beyin kanamasının nedeninin 24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskınında maruz kaldığı işkenceye varan dayak ve bu sırada başına aldığı ağır darbeler olduğunu açıklamışlardır. (Şair, bu yurt baskınını “Adak” başlıklı şiirinde işlemiştir.) Erken ölümü nedeniyle “Ne zaman yayımlanırsa yayımlansın adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak” dediği şiir kitabını yayınlama olanağı olmadı. Ölümünün ardından şiirleri Tekin Sönmez tarafından “Şiirler” adıyla kitaplaştırıldı.  İkinci basımı “Sevdadır” adıyla yapılan kitap daha sonra da bu adla yayınlanmaya devam etti.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler