Nis 7, 2017
4269 Views
2 0

Ahmet Telli Kimdir

Written by

Günümüz şairlerinden birisinin daha hayatını sizler için anlatmaya yazmaya çalışacağız. Kendisi şairlik ve yazarlığının dışında aynı zamanda bir öğretmendir. Şair ve yazar olup öğretmen olan bir çok isim var. Bu isimlerden bazıları; Behçet Necatigil, Rıfat Ilgaz, Ahmet Hamdi Tanpınar, Arif Nihat Asya, Faruk Nafiz Çamlıbel  gibi isimlerdir. Ahmet Telli bu isimlerle kıyaslandığında daha günümüze yakın bir şairdir.  Şairimizi biraz daha yakından tanıyalım;

AHMET TELLİ HAYATI

Ahmet Telli, 2 Aralık 1946 yılında Çankırı’nın Eskipazar ilçesinde doğmuştur. (Bu ilçe daha sonra Karabük iline bağlanmıştır.) Ahmet Telli,  Hasanoğlan ve Kayseri Pazarören, Pınarbaşı öğretmen okullarında eğitim gördü. Öğretmen olduktan sonra 4 yıl boyunca ilkokul öğretmeliği yaptı. Eğitimini devam ettiren şairimiz Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirmesinin ardından, Kastamonu, İnebolu, Doğanyurt’ta, Kırıkkale’de ve Ankara Atatürk Lisesi’nde Türkçe, Edebiyat öğretmenliği yaptı. 1981 yılında sıkı yönetim zamanlarında tutuklanarak görevini son verildi. Bir çok şarimiz gibi onunda hayatı hapishanelerden geçmiştir maalesef. Cigerhun’un ( kürt kökenli şair, edebiyatçı, yazar ve tarihçi) şiirleri üstüne yazdığı bir yazısından ötürü 142. maddeden kısa bir süre hüküm giydi.

Kitapçılık, yayıncılık yaptı, çeşitli yayınevlerinde yönetici ve editör olarak bulundu. 1993’te mahkeme kararıyla öğretmenliğe döndü ve emekli oldu. İlk şiiri 1961’de yayımlandı. 1972’de Cengiz Tuncer’in Kerkenez adlı romanı üstüne yazdığı ilk yazısına Varlık Dergisi Eleştiri Ödülü ikinciliği verildi. 70’li yıllarda daha çok deneme ve kitap tanıtma yazıları yazdı ve kitaplarını 1979’dan sonra yayınlamaya başladı.

1980’de Hüznün İsyan Olur kitabına Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü (Metin Altıok’la birlikte); Saklı Kalan adlı kitabına da 1982 Yazko Şiir Özendirme Ödülü verildi. 2010 yılında yayınlanan Nida kitabına da 2011 Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü verildi.Özellikle 1972’den sonra, birçok edebiyat dergisinde yazıları, şiirleri yayımlandı.

Eser Gökay tarafından şairmizin Belki Yine Gelirim adlı şiiri seslendirilmiş dinlemenizi öneririz.

1960 sonrası toplumcu gerçekçi şiirimizin ikinci kuşağında yer alan özgün şairlerden. Romantik ve başkaldırıcı şiiriyle bir yandan da Attila İlhan‘a yakın durduğu söylenebilir.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler