May 4, 2016
4607 Views
2 0

Ahmet Muhip Dıranas Hayatı

Written by

Edebiyatımızın önemli isimlerin bir tanesinin daha hayatını elimizden geldiğince sizlere yazmaya çalışacağız. Bir çoğunuz onu Fahriye Abla şiiriyle bilirsiniz. Hadi lafı daha fazla uzatmadan  Ahmet Muhip Dıranas kimmiş yakından tanıyalım.

AHMET MUHİP DIRANAS HAYATI

Ahmet Muhip Dıranas 1909 yılında Sinop’ta doğmuştur. Ahmet Muhip Dıranas ilkokul eğitimini Sinop’ta tamamlamış ardından lise eğitimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Burada okurken şair F. Nafiz Çamlıbel  ve A. Hamdi Tanpınar gibi büyük şairlerin öğrencisi olmuştur. Lise eğitimi bittikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Resim ve Heykel Müzesi ‘nde, Halkevleri’nde,Çocuk Esirgeme Kurumu’nda çeşitli görevlerde bulundu. Anadolu Ajansı, Devlet Tiyatrosu ve İş Bankası’nda üst düzey görevlere getirildi.

Ahmet Muhip Dıranas’ın şiirleri İş Bankası Kültür yayınlarında “Şiirler” ismi ile yayınlandı. Ahmet Muhip Dıranas’ın kendine özgü bir şiir anlayışı vardır. O hece ölçüsü sınırlarında kalarak fakat durak ve vurgu yerlerini değiştirerek, gelenekte çağdaşlığı yakalamış özgün şiirlere ulaşmıştır. Onun en bilindik şiiri Fahriye abla şiiridir. Bu şiirin edebiyatımızda yeri çok büyüktür. Ahmet Muhip Dıranas 21 Haziran 1980 yılında 71 yaşındayken Ankara’da hayata gözlerini kapatmıştır. Vasiyeti üzerine doğduğu Sinop’un Salı köyünde toğrağa verilmiştir.

Ahmet Muhip Dıranas,  Cahit Sıtkı Tarancı gibi ahenge ve sese önem vermişlerdir.Hece şiirini son kuşak şairlerinden denilebilecek şairleri arasında yer almaktadır.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler