Eyl 8, 2015
7310 Views
4 0

Ahmed Arif Hayatı

Written by

AHMED ARİF HAYATI

Ahmed Arif 21 Nisan 1927 yılında Diyarbakır doğmuştur.Asıl adı Ahmed Önal’dır.Yaşadığı süre içerisinde şairlik dışında gazetecilikte yapmıştır. Ahmed Arif’in babası Türk, annesi ise Kürt kökenlidir.

Lise eğitimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı.Ardından Ankara’ya giderek Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu.1940 -1955 yılları arasında çeşitli dergilerde  yayınladığı şiirlerinde kendine has üslubu ve hayal gücü sayesinde Türk Edebiyatı’nın köklü çınarları arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.Türkçeyi çok iyi kullanması onun şiirlerinin daha çok okunmasına sebep olmuştur.

Genel olarak şiirlerinde hep ezilen insanlardan yana olmuş ve şiirlerinde kardeşliğe vurgu yapmıştır.Şiirlerini topladığı tek kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968’de yayımlandı.Türkiye de en çok basılan kitaplar listesinde yer almaktadır.Bir çok sanatçı tarafından şiirleri bestelenmiştir. Ankara’da yalnız yaşadığı evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 2 Haziran 1991 yılında hayata gözlerini yumdu.

Bu arada araştırmalarım sonucun da Ahmed Arif’in Leyla Erbil’ e aşık olduğunu ve bu kadar şiiri ona yazdığını öğrendim. Leyla Erbil’den kısaca bahsedecek olursak kendisi de Yazar’dır.1931 yılında doğmuş ve 2013  yılında hayata gözlerini yummuştur. Kendisi yaşadığı sürece içerisinde  Ahmed Arif gibi PEN Yazarlar Derneğine üye olmuştur.

ahmed_arif

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler