Nis 7, 2017
6260 Views
2 2

Abdurrahim Karakoç Hayatı

Written by

Günümüz şairlerden birisinin daha  hayatını yazmaya çalışacağız. Kendisini 2012 yılında kaybettik. Bir dönem bir Mihriban şarkısı vardı desem hemen hatırlarsınız. Hatta şarkıyı dahi ufaktan ufaktan söylemeye başlamışsınızdır belki. Şairimiz Abdurrahim Karakoç,  dedesi, kardeşleri ve babası gibi ozandı aynı zamanda. Abdurrahim Karakoç, için ömrünü aşka adamış bir şair desek yalan söylemiş olmayız. Aşkı Mihriban kendisiyle beraber bir sır olarak gitti. Kim olduğunu öğrenemedik zaten kendisi de bu benimle birlikte gidecek diyordu. Nitekim öyle de oldu.


Tv programcısı Serdar Tuncer’e şairimizle yaşamış olduğu bir anıyı anlatıyor. İzlemenizi öneririz.

Lafı fazla uzatmadan şairimizin hayatını yazıp anlatmaya çalışalım.

ABDURRAHİM KARAKOÇ HAYATI

1932 yılının Nisan ayında Kahramanmaraş’ın, Ekinözü ilçesinde dünyaya geldi. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olduğu için küçük yaşlarda şiire merak sardı. İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını ‘Hasan’a Mektuplar’ ismi altında 1964 yılında yayımlandı.

1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi. 1981 yılının Mart ayında emekli oldu.

Mücadeleci şiirlerinin çokluğu şartlardan kaynaklanmaktadır. 27 Mayıs Darbesi, zinde güçler, demokrasi maskaralığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi. 30’a yakın mahkemeye verildi, hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı, hep kendi kendini savundu. Hiçbir iktidarla barışık olmadı.

1985 yılında gazetecilik yapmaya başlamıştır. Bir ara BBP’nin kuruluşunda yer aldı ve siyasete girdi. Sonra siyasetten ayrıldı. Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı: ‘Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım’.

Hastalığı

2012 yılında ciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle bir süre Konya’da tedavi gören Karakoç’un, vefat ettiğine dair 24 Nisan 2012 tarihinde Radikal gazetesinde asılsız haberler yayımlanmış,sanatçıyı 25 Nisan 2012 günü tedavi gördüğü hastanede zamanın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ziyaret etmiştir.

7 Haziran 2012 tarihinde, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yoğun bakımda iken hayatını kaybetti.

Ankara Keçiören’de ki Bağlum semt kabristanına defnedilmiştir.

Mihriban dedik o kadar şairimizin kendi sesinden bu şiiri dinlemenizi öneririm.

Şairimizin mekanı cennet olsun.

Article Categories:
Şairler
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler