Ağu 30, 2015
2862 Views
4 0

30 Ağustos Zafer Bayramı

Written by

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Başkomutanlık Meydan Muharebesi diğer adıyla Büyük Taarruz’un bugün 93.yıl dönümünü kutlamaktayız.Bundan tam 93 yıl önce Ordumuz düşmanı (Yunanlıları) bozguna uğratmış ve düşman geri çekilmek zorunda kalmıştır.22 Ağustos 1922 günü başlayan Taarruz 30 Ağustos sabahı zaferimizle sonuçlanacak. Ve Yunan Orduları 9 Eylül tarihinde Türk topraklarından tamamen temizlendi. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu olarak tarihe geçti.

Atatürk ve arkadaşları canlarını hiçe sayarak bu vatan için savaşmasaydılar belki bugün hayatta dahi olamayacaktık. Atatürk bir sözünde Türk milletine ve Türk Ordusu’na olan güvenini şöyle anlatmıştır;

” Ben ordumuzun mevcudiyet ve kuvvetini, paramızla mütenasip bulundurmak nazariyesini kabul edenlerden değilim. “Para vardır, ordu yaparız; paramız bitti, ordu intihal etsin…” Benim için böyle bir mesele yoktur. Efendiler, para vardır veya yoktur, ister olsun ister olmasın, ordu vardır ve olacaktır.” Ayrıca Büyük Taarruz sırasında Yunan cephesinin yarılması üzerine savaş meydanına doğru  ” Hacıanestiiii!!! Nerdesin!!! Gel de ordularını kurtar!! ” diye bağırmıştır.

 

Biraz da bu  savaş hakkındaki vikipediden aldığımız bilgillere bakalım.

Tarihi

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taaruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepebölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.

Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

Tüm Halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı canı gönülden kutlarız.

Not: Bu yazıda bazı bilgiler vikipediden alınmıştır..

30_agustos_zafer_bayrami

Article Categories:
Genel · Özel Günler · Vatan Şiirleri
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler