Kas 9, 2015
3953 Views
2 0

10 Kasım Şiirleri

Written by

10 Kasım 1938 saat 09:05 saatler durdu adeta.Bir siren sesi yükseliyor çığlıklarla beraber.Ata’nın öldüğü haberi geliyor.Ve bir millet yasa boğuluyor.Gözyaşları sel olsa da yapılacak bir şey yok.Tam 77 yıl geçti. Ata’mızın ölümünün üzerinden.77 yıldır her 10 Kasım sabahı saat 09:05 te hayat bizler için durur.Herkes yaptığı işi bırakır ve saygı duruşuna geçer.Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve minnet duygularını iletmiş olurlar böylece.Her yıl Anıtkabir de Mustafa Kemal Atatürk için Anma Törenleri düzenlenir.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatmaya kelimeler yetmez elbette. Onu anlamak için onu tanımak, onu anlatabilmek isteyen herkesin açıp şöyle bir tarih okuması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu günlere gelmesindeki payı çoktur. Savaştan çıkmış bir ülkenin kalkınması için elinden geleni yapmıştır.Ömrü savaşlar içinde geçmiş desek yalan söylemiş olmayız. Hadi kısaca Ata’mızın hayatı nasıl geçmiş bir bakalım.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk (d. 19 Mayıs 1881, Selânik – ö. 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk ordu subayı, mareşal ve Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak itibar görmektedir. 1934’te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine ”Türklerin atası” anlamına gelen Atatürk soyadı verilmiştir.

Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ordu subayıydı. Savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Ulusal Hareketi’ne önderlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti’ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türkleri zafere götürmüştür. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu’nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik ve kültürel reformlar başlatmıştır. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı.

Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

Atatürk’ün 1930’lu yıllarda çekilmiş 4 dakikalık görüntüsünü içeren videoyu da izlemenizi öneririz.

Sizler için 10 Kasım şiirlerini web sitemize ekledik aşağıdaki bağlantılara tıklayarak şiirlere ulaşabilirsiniz.

10 KASIM ŞİİRLERİ

Article Categories:
Genel · Vatan Şiirleri
https://www.resimlisiirler.net

Aşka, sevgiye, dostluğa dair en güzel şiirleri resimleri ve şairlerin hayatını resmederek sizlerle buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Resimli Şiirler